דיאטת אורז


דיאטת אורז במקורה הינה דיאטה בריאותית שנוצרה על מנת להקל במצבם של אלה הסובלים מבעיות לב, יתר לחץ דם, השמנה ובעיות בכליות. בנוסף השתמשו בדיאטה זו כדיאטה לניקוי הגוף מרעלים.

מהי דיאטת אורז?

דיאטת אורז
מנת אורז טעימה | IRRI Images

דיאטה זו מבטיחה ירידה של עד 15 קילוגרמים בחודש הראשון ולאחר מכן ירידה מתונה של כ- 2 קילוגרמים בשבוע. דיאטת אורז פותחה על ידי וולטר קמפנר שהיה רופא גרמני בארה"ב בשנות ה30, ומאז היא נפוצה בעולם. בדיאטת אורז השתמשו בה בבתי חולים בארה"ב ובמדינות אחרות על מנת לטפל בבעיות רפואיות ולעודד ירידה במשקל. דיאטת האורז זכתה לפרסום והצלחה אדירה ואף נכתב עליה ספר- the rice diet solution (פתרון דיאטת האורז) והיא כוללת גם אלמנטים מלבד תזונה כגון פעילות גופנית יומיומית.

למידע על איך מתחילים בדיאטת אורז>>

ההגבלות בדיאטת אורז לבן ומלא

 • אין לצרוך מזונות המכילים סוכר, מלח , שומן ומזונות מעובדים .
 • יש להיצמד לתפריט הדיאטה בצורה מלאה וללא חריגות.
 • יש לבצע פעילות גופנית יומיומית כ30 דקות לפחות.
 • לקיחת ויטמינים ותוספי תזונה אחרים הינה הכרחית.
 • חובה לשתות לפחות 8 כוסות מים/ תה צמחים ללא סוכר/מי סודה ביום.

וידאו הכולל מתכון אורז מיוחד לדיאטה:

מחקרים והוכחות אודות אורז כגורם להרזיה ולהורדת לחץ דם

אין הוכחות ברורות לכך שדיאטת אורז אכן מובילה לירידה עד 15 קילוגרמים לחודש, אך הדיאטה אכן יושמה בבתי חולים בארץ ובעולם – עד אשר נמצא פתרון קל יותר לבעיות הבריאותיות בשבילן היא יועדה: כדורים להורדת לחץ דם, לבעיות בכליות וכדומה. הדיאטה משמשת עד היום ככלי לניקוי הגוף מרעלים. האורז הוא כמעט אנטי אלרגני ואינו גורם להתגוננות הגוף מפני רעלים – מה שמאפשר לגוף להתרכז בניקוי הרעלים האחרים שנמצאים בו.

מחקר שנעשה באסף הרופא אכן מצא כי דיאטת אורז עוזרת להורדת לחץ דם יותר מדיאטות אחרות. אפשר לקרוא את המאמר המלא באתר YNET.

לעוד מחקרים על דיאטת אורז

מה מותר ומה אסור לאכול בדיאטת אורז?

מזונות מעובדים, סוכר, מלח ושומן אסורים בהחלט בדיאטה. אך בנוסף לאורז מותר לאכול גם פירות ומוצרי חלב דלי שומן. על מנת להשיג תוצאות מהירות בירידה במשקל יש לדבוק בתפריט הדיאטה בצורה עקבית. בדיאטת ניקוי הגוף ישנו תפריט פחות מחמיר מאחר ואינו מגביל בקלוריות ובכמות המזון אלא רק באיכותו.

השפעות בריאותיות של תזונת אורז

תפריט הדיאטה כולל כמות דלה של חלבונים, דבר אשר יכול להוביל להידללות השריר דבר העשוי לגרום לעלייה מהירה במשקל לאחר סיום הדיאטה ולקצב חילוף חומרים איטי במהלכה. מפאת התפריט המצומצם ישנו חוסר בויטמינים חיוניים וישנו צורך בהשלמתם על ידי תוספי תזונה וכדורים כדוגמת ויטמין D וסידן. דיאטת אורז אינה מומלצת לאנשים עם בעיות בריאותיות כגון: תת משקל, דלקות כרוניות במעיים ובעיות עיכול, ואינה מתאימה לספורטאים, צמחוניים, נשים בהריון ומניקות.

הקושי בהתמדה בדיאטה

תפריט דיאטת האורז להרזיה הינו מצומצם ודל בחומרים מזינים, ולכן קשה לדבוק בתפריט זה ולהתמיד בו לאורך זמן , ואף לא מומלץ לעשות כן. תפריט דל קלוריות כמו של דיאטת האורז מצריך השגחה רפואית מאחר ויכול לגרום לחולשה ובעיות רפואיות. כמו לכן לאחר תקופה של אכילת מזונות מסויימים בלבד ובכמות מועטה ישנו געגוע ורצון לאכול מזונות אחרים, בעיקר רווי שומן, סוכר ופחמימות – ההפוכים מאלה המוצעים בתפריט הדיאטה.

יתרונות וחסרונות

בדיאטת האורז להרזיה היתרון הוא כמובן הירידה המהירה במשקל, ישנו גם תפריט מסודר בו אפשר להיעזר, האורז המלא מעניק תחושת שובע לאורך זמן בנוסף להיותו מזון מבושל וחם אשר משפיע על מרכזי השובע במוח בצורה יעילה יותר. בתפריט דיאטת האורז לניקוי הגוף – לאחר הדיאטה ישנה הרגשה טובה, העיכול מתבצע בצורה טובה יותר, מתווספת אנרגיה וחיוניות בגוף הרבה יותר מאשר לפני הדיאטה.

החסרונות
בדיאטת ההרזיה התפריט הוא דל ומשעמם , אין אפשרות לחרוג מהתפריט דבר אשר מונע יציאה למסעדה, או כל פעילות חברתית המשלבת אוכל. בגלל תפריט דל בקלוריות תחושת החיוניות יורדת, ישנה עייפות, תשישות ואף יש צורך בפיקוח רפואי על מנת למנוע בעיה רפואית חמורה מכך. בסיום הדיאטה ישנה הרגשה של שחרור ורצון עז לחזור לאכול מאכלים שהיו אסורים בתפריט הדיאטה, בדרך כלל החזרה היא בצורת בולמוס ורצון להספיק לאכול את כל מה שהיה בלתי אפשרי בדיאטה מתוך מחשבה של "מותר לי" אחרי דיאטה אכזרית כל כך. כמובן שדבר זה מוביל לעלייה מהירה במשקל ולייאוש. בדיאטה לניקיון הגוף החסרונות הם: בתחילת תהליך הניקיון ישנה הרגשת תשישות ועייפות, סחרחורת וכאבי ראש.

ישנם הרבה תפריטים וגישות לדיאטת אורז הן להרזיה והן לניקוי הגוף המשתנים לפי המטרה לירידה במשקל – בצורה מהירה או איטית ולאורך זמן , או למטרת הרגשה טובה, ניקוי רעלים ושיפור התזונה לבריאה יותר.
יש לומר שעל ידי שילוב תזונה בריאה- כמו זו המוצעת בדיאטת אורז לניקוי ,עם שמירה על כמות קלוריות סבירה הנדרשת לפי גובה ומשקל ושילוב פעילות גופנית יומיומית אפשר להגיע לתוצאות טובות בירידה איטית במשקל, הנשמרת לאורך זמן ואינה מביאה לבולמוסים וחסרים בגוף, להרגשה טובה, אנרגיה גבוהה, עיכול מהיר יותר והרגשה מנטאלית טובה.

תפריט לדיאטת אורז להרזיה מהירה

התפריט הוא לשבועיים ומורכב מ2 ארוחות הכוללות אורז ומ3 פירות, יש אפשרות לשלב מיץ דיאטטי לא מוגז או תה צמחים, סודה ,כמובן ללא סוכר.
בוקר- פרי+שתייה
ביניים – פרי
צהרים –אורז +פרי+שתייה
ביניים – פרי
ערב- אורז +פרי+שתייה

אפשר לגוון ולהעשיר תפריט זה עם מתכונים כגון: אורז לסושי, אורז ומש, אורז וסלט ירקות, אורז מוקפץ עם ירקות, אורז אדום ועוד.

עוד תפריט לדיאטת אורז המורכב מ3 שלבים, אורך כל שלב הוא שבוע
השבוע השלישי הוא השלב האחרון , בו יש לדבוק למעשה לכל החיים והוא מכיל כ1200 קלוריות ליום.
(את מנת האורז אפשר להחליף בקטניות אחרות , דגנים מלאים דוגמת כוסמת , שיבולת שועל ועוד או תפוחי אדמה)

שבוע ראשון

תפריט זה כולל מתכוני אורז פשוטים, כך שתוכלו לבחור כל מתכון נטול שומנים וסוכרים ולהשתמש בו.

יום 1 מורכב מ800 קלוריות
בוקר: 2 מנות אורז+ 2 פירות
צהרים: כנ"ל
ערב: כנ"ל
יום,7 2,3,4,5,6 מוסיפים גם מוצרי חלב דלי שומן , תפריט זה מורכב מ1000 קלוריות ליום .

בוקר: מנת אורז+פרי+ מוצר חלב דל שומן
צהרים: 3 מנות אורז +3 ירקות +פרי
ערב: כנ"ל

שבוע שני

התפריט ביום הראשון הוא כמו תפריט היום הראשון בשבוע הראשון
תפריט היום השני עד השישי הוא כמו מהיום השני בשבוע הראשון
ביום השביעי לשבוע השני התפריט הוא:

בוקר:2 מנות אורז+פרי
צהרים:3 מנות אורז+3 ירקות +פרי
ערב: 3 מנות אורז+ 3 מנות חלבון או 2 מוצרי חלב + 3 ירקות+פרי
*תפריט זה מורכב מ1200 קלוריות

שבוע שלישי

בו המשקל מתאזן ונשאר קבוע.
ביום הראשון – תפריט דל כמו ביום הראשון לשבוע הראשון
יום שני עד חמישי - תפריט הכולל מוצר חלב ביום כמו בתפריט היום השני והילך בשבוע הראשון
יום שישי ושביעי – תפריט הימים השני והילך בשבוע השני

*מומלץ להשתמש אך ורק באורז מלא בשל הסיבים התזונתיים שבו וסגולותיהם לניקוי הגוף , תחושת שובע ושיפור העיכול.

תפריט דיאטת אורז לניקוי הגוף

תפריט זה בעצם פשוט ומורכב ממזונות בריאים ואורז מלא. תפריט הדיאטה לניקוי כולל הרבה ירקות (פרט לתפוחי אדמה) פירות , תה צמחים ושתייה מרובה של מים , הפחתת צריכת הקפה ואת כמות צריכת המלח. ההגבלות בתפריט הן הקפדה על אכילת מזונות בריאים, מלאים ועשירים בסיבים תזונתיים בשילוב שתייה מרובה ומשך הזמן המומלץ לביצועה הוא בין שבוע לשבועיים.

מסקנה

דיאטת האורז להרזיה הינה קשה ומייאשת, התפריט הראשון שהוצע להרזיה מהירה כולל מעט קלוריות והרבה חסרים תזונתיים , לכן אין לדבוק בתפריט זה לתקופה ארוכה ולאחר הדיאטה יש רצון לפצות על המזונות האסורים שהיו במהלכה – דבר שגורם לעלייה מהירה במשקל.

גם תפריט הדיאטה השני אינו מומלץ מאחר והוא מגביל במזונות ומשעמם, בנוסף הוא אינו מכיל את הויטמינים, המינרלים ושאר אבני הבניין החשובים לגוף. לעומת זאת – תפריט דיאטת האורז לניקוי שבעצם ממליץ על אכילת מזונות מדגנים מלאים הינו מומלץ לתקופה קצרה.

הדגנים המלאים טובים לגוף וגורמים להרגשת ניקיון, שובע ואינם מכבידים ומנפחים את הקיבה כמו הקמח הלבן והפחמימות הפשוטות, ההרזיה בתפריט זה איטית אך משתלמת ומשלבת גם הרגשה טובה לאורך הדרך. אך כמו כל דיאטה עם תפריט מצומצם היא אינה מומלצת לביצוע מעל שבועיים. רצוי תמיד בכל תפריט לשלב דגנים מלאים ולהוריד לחלוטין את הקמח הלבן, גם לאחר הדיאטה.

למידע נוסף המסכם על דיאטת אורז

עוד על דיאטת אורז

קוראים שקראו מאמר זה התעניינו גם ב:

 1. דיאטת כרוב
 2. דיאטת שוקולד
 3. דיאטת 3 השעות
 4. דיאטת מרקים
 5. דיאטת כוסמת

איך מתחילים דיאטת אורז?

השינוי התזונתי של דיאטת אורז מאפשר שלל יתרונות בריאותיים. עקבו אחרי צעדים ראשונים אלו כדי להתחיל בדיאטת אורז היום! שלב 1: קיראו את תפריט דיאטת אורז המופיע באתר זה. שלב 2: ריכשו מזון שדרוש לדיאטת אורז. שלב 3: התחילו את … להמשיך לקרוא

דיאטת אורז מלא

כיום כולם כבר יודעים שאורז מלא הרבה יותר בריא מאורז לבן, ולא גורם לבעיות של אורז לבן כמו למשל להידבק לקיבה. אורז מלא הוא האורז המקורי שמקבלים אחרי שקולפים את האורז, מפרידים את הזרע מהגבעול ומקלפים את החלק הלא אכיל. … להמשיך לקרוא

חובה לדעת על דיאטת אורז

בחלק זה ריכזנו מידע הכרחי שיעזור לכם לעמוד ולהתמיד בדיאטת אורז. הנה כמה נקודות שחשוב לזכור על דיאטת אורז: במהלך הדיאטה אל תשכחו לשים לב שאתם מקבלים מספיק מלח, סוכר, שומן בלתי רווי וחלבונים. אל תצפו לתוצאות מהירות מדי, כי … להמשיך לקרוא

מחקרים על דיאטת אורז

מחקר בעד דיאטת אורז מחקר שנערך באסף הרופא מצא כי 62% ממתמידי דיאטת האורז הצליחו להוריד את יתר לחץ הדם שלהם. שיעור זה היה גבוה פי שניים מקבוצת הנבדקים שאכלו מאכלי דלי מלח ודלי שומן. המחקר כלל 135 משתתפים שסבלו … להמשיך לקרוא

מתכון דיאטת אורז

אורז מלא 1 בצל קצוץ שתי כוסות אורז מלא 3 שיני שום כמון כף כורכום 4 כוסות מים שתי כפות שמן זית מלח ופלפל לפי הטעם מחממים בסיר שמן, ומטגנים שלושת רבעי בצל, בסוף מוסיפים שום ומטגנים עד שהכל עם … להמשיך לקרוא

סיכום: כדאי דיאטת אורז?

בשורה התחתונה, דיאטת אורז קיימת כבר המון זמן והיא מעולה לטיפול בבעיות רפואיות. הדיאטה מאפשרת לשלב אורז כמרכיב עיקרי בתפריט, וכך לרדת במשקל. אכילת האורז בנוסף למרכיבים אחרים הבונים תפריט של בין 800-1200 קלוריות ביום, מאפשרת להחזיק בדיאטה שמאוד קל … להמשיך לקרוא

תפריט דיאטת אורז

כאשר מתכננים דיאטת אורז חשוב להקפיד על דיאטה הכוללת: שתיית לפחות 8-10 כוסות מים ביום לקיחת מולטיויטמינים וויטמין D בהוראת רופא. ביצוע פעילות גופנית ארוחת בוקר – כוס מיץ + פרי ארוחת עשר – פרי ארוחת צהריים – מנת אורז … להמשיך לקרוא

17 תגובות על תפריט דיאטת אורז

 1. מאת ליבנת פרקש‏:

  יש לי שאלות ואשמח לקבל מענה:מהי מנת אורז? האם להגביל עצמי למנה מדודה ,או שאני יכולה לאכול אורז בכל שעות היום ? ומה בנוגע לירקות מותר?
  מנת אורז היא שליש כוס אורז. כדאי לשלב אכילת אורז עם ירקות, כדי לקבל את כל הרכיבים התזונתיים הנדרשים.

 2. מאת admin‏:

  כדאי להגביל את עצמך בצורה כלשהי, למרות שאפשר לחרוג מהמנה אם את ממש רעבה. התפריט הבסיסי כולל ירקות, ואפשר להוסיף כמה ירקות אם רוצים.

  באופן כללי הדיאטה הזו היא טובה בעיקר כי היא משלבת רכיבים שבריא לאכול, אולם גם אם לא נשארים אדוקים לתפריט עדיין אפשר לרדת במשקל, כל עוד נמנעים ממאכלים משמינים באמת כמו שוקולדים, המבורגרים וכדומה. בנוסף יש לזכור את החשיבות הרבה של פעילות גופנית.

 3. מאת ורד ברייטמן‏:

  האם הכוונה ל1/3 כוס אורז אחרי בישול = מנה.
  או 1/3 כוס אורז לפני בישול – הבדל משמעותי.

  לפני בישול.

 4. מאת מלי‏:

  האם בדיאטת אורז אפשר לשתות פעם ביום נס קפה בבוקר.
  בהחלט כן!

 5. מאת יובל‏:

  היי :) רציתי לדעת האם אפשרי להחליף את אחת הארוחות במזון צמחוני כלשהו כי אני באמת צמחונית ויש לי קצת בעיות של ויטמינים, אז אפשרי להחליף נגיד את ארוחת הערב בשניצל צמחוני של טבעול?
  ובנוסף, אפשר לאכול עם האורז רוטב עגבניות? בלי שמן, רק רוטב עגבניות עם תבלינים.

  אפשר להחליף במנה צמחונית. אפשר גם לאכול את האורז עם רוטב עגבניות.

 6. מאת עדי אבוטבול‏:

  האם הכוונה לשליש כוס פלסטיק או זכוכית ?
  זכוכית בינונית.

 7. מאת חן פוקס‏:

  1.האם ניתן לאכול חוץ מהאורז מאכלים למשל כמו קינואה, בורגול,פסטה מקמח מלא? בהחלט! זה אפילו יותר בריא.
  2.האם ניתן לאכול מרק ירקות? כן, מרק ירקות זה גם בריא ולא משמין.
  3. אם אני משתמשת בשמן זית בכמה מותר לי להשתמש ביום? אין כמות מדוייקת. נסי להשתמש בכפית בכל ארוחה מקסימום.

 8. מאת שרית‏:

  רציתי לשאול אם במקום אורז מלא ניתן להשתמש באורז לבן ולקבל את אותו אפקט של הירידה במשקל ואיך להכין את האורז כי הבנתי ששמן ומלח אסור.
  אפשר להשתמש באורז לבן, למרות שהוא פחות בריא מאורז מלא. תוכל לצפות במתכון כאן.

 9. מאת אורלי‏:

  1האם אפשר לשלב כרוב מבושל ליד האורז ? האם גם אני יכולה לאכול ירקות חיים כגון מלפפון או גמבה במשך היום חופשי?

 10. מאת יעל‏:

  האם מנה זה כוס זכוכית ??בדיאטה 2 מיץ איזה מיץ כדאי?
  כן, כדאי מיץ סחוט טרי.

 11. מאת ורד‏:

  היי , אני מתחתנת עוד חודשיים והיתי ממש רוצה 8-10 קילו, ובאמת בזריזות. האם עם התפריט הבא אני יכולה להוריד אותם? בבוקר 10.00 פרי, 13.00 מנת אורז עם סלט ירקות עם כפית שמן זית וקצת לימון, 15.00 פרי, 18.00 שוב מנת אורז עם סלט, אבל אני מכורה לפפסי מקס (שלפי מה שהבנתי יש לו קלוריה לכוס ). האם בחודש 1 הצליח להוריד במשקל? אה כן ו 3 פעמיים בשבוע הליכה בין 30 דקות לשעה. אשמח לתשובה (:
  קשה לבנות תפריט בלי לדעת נתונים, את צריכה להתייעץ עם דיאטנית קלינית. זה נשמע ממש מעט אוכל אז נראה לי שכמעט כל מי שיתמיד בתפריט הזה ירד במשקל. צריך להיזהר שזה לא מעט מדי.

 12. מאת יהודית‏:

  רציתי לדעת האם מנה של אורז זה שליש כוס לפני הבישול?
  כן.

 13. מאת שרונה‏:

  יש איזשהו תחליף שאפשר להשתמש במקום מלח וחוץ מזה איך אפשר לוותר על מלח???? זה לא נשמע טעים בכלל!

 14. מאת שרונה‏:

  כמה זה מנת אורז מבושל בכוס

 15. מאת תרצה‏:

  היי, אני תרצה אני בת 17.5 אני רוצה להתחיל דיאטה ואני לא יודעת איזה. יש כל כך הרבה דיאטות, אני רוצה המלצה על משהו טוב משביע ושאני יראה תוצאות מהר כי אין לי סבלנות. אני שוקלת 58 ואני מטר 68 פליזזזזז תענו לי מהררר
  הדרך הכי טובה ובריאה לרדת במשקל זה לשלב תזונה עשירה בירקות ופירות ודלה במוצרי חלב ובשר, להמנע ממתוקים, ולעשות פעילות גופנית לפחות חצי שעה ביום.

 16. מאת עדן צהיי‏:

  הם אני יכולה להרזות מלאכול רק אורז?
  לא בריא לאכול רק אורז. צריך גם ירקות ופירות ותפריט מאוזן.

 17. מאת עדן בוקי‏:

  האם אפשר לשתות כול בוקר נס קפה ?
  כן. עדיף עם חלב סויה או שקדים או אורז.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>